T.C. Sağlık Bakanlığı
İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ROBOTİK CERRAHİ


ROBOTİK CERRAHİ

Da Vinci robotik cerrahi sistemleri cerrahi konsol, endovizyon sistemi ve robotik kuleden oluşmaktadır. Cerrahın bulunduğu kosol da robotik kolların hareketlerinin yönetildiği kumanda sahası ve pedallar ile ameliyat sahasının 3 boyutlu, büyütmeli ve yüksek çözünürlükte görüntüsü mevcuttur. Robotik kule, 3 ya da 4 adet robotik koldan oluşmaktadır. Merkezi kolda 3 boyutlu robotik teleskop, 2. 3. ve 4. kolda 8 mm’lik robotik cerrahi enstrümanlar mevcuttur. Endovizyon sisteminde 2 adet kamera kontrol ünitesi, video sekronizörü, insuflatör ve asistanlar için ek monitörler mevcuttur. Ameliyat sahasında sağ kamera ve sol kameranın sağladığı iki görüntü ekranda birleşerek konsola yansıtılır. Böylece 3 boyutlu görüntü sağlanmış olur. Robotik kollar, cerrahın konsolda yaptığı hareketlerin aynısını ölçeklenmiş bir şekilde taklit eder.

 01.jpg

ROBOTİK CERRAHİ SİSTEMLERİN AVANTAJLARI

Modern laparoskopik sistemlerin sağladığı iki boyutlu görsel imajların aksine özellikle açık cerrahiye alışkın cerrahlar için robotik sistemler sürekli bir üç boyutlu görüntü ve derinlik hissi vermektedir.

Standart laparoskopik ekipmanlar, cerraha dört derecelik bir hareket serbestliği sunarken modern robotik sistemler bir insan elinin ve el bileğinin hareketlerine yedi derecede hareket özgürlüğü sağlamaktadırlar.

Standart laparoskopinin aksine robotik sistemde el-göz-hedef aksının korunması.

Cerrah, konsol sayesinde ergonomik olarak daha konforlu pozisyonda ameliyat yapar.

Robotik sistemde bulunan tremor filtrasyonu sayesinde enstrüman hareketleri daha kolay ve daha kesindir.

Cerraha göre robotik kolların hareketlerinin 3:1 ve 5:1 oranında ayarlanması.HASTANEMİZDE ROBOTİK CERRAHİ

Hastanemizde 2008 yılında itibaren robotik cerrahi yapılmaktadır. 2008 ile 2018 yılları arasında 2500’ün üzerinde robotik operasyon gerçekleştirilmiştir. Başta Üroloji olmak üzere Kadın-Doğum ve Genel Cerrahi operasyonlarında aktif şekilde kullanılmaktadır.

DOÇ.DR. UĞUR BOYLU20180831_101459.jpg

02.jpg