SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Robotik Cerrahi
Neşter Yok, Kesik Yok, Kan Yok

http://www.ueh.gov.tr/web/documents/pictures/110600.jpgSağlıkta büyük yenilik !

Türkiye'de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde başarı ile kullanılan robotik cerrahi yöntemi bundan böyle ülkemizde de uygulanacak. İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen cihaz sayesinde, 5 ayrı dalda kansız, neştersiz ameliyat yapılabilecek. İşte hastalar açısından büyük kolaylık sağlayacak cihazın ayrıntıları...

Sağlık alanında yaşanan değişim meyvelerini veriyor. Türkiye'de ilk kez bir Devlet Hastanesi, robotik cerrahi ile tanıştı. Peki bu ne demek?

Prof. Dr. Eyüp Gümüş / Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu: Robotik cerrahi küçük delikten büyük ameliyat yapmak demek. Bir kere cerrah dokuyu 12 kat daha büyük görüyor. Biz ameliyatı daha doğru, daha etkin daha güvenilir yapıyoruz. Komplikasyon daha azalmış oluyor

Neşter yok, kesik yok, kan yok. Dünya'da başarı ile kullanılan bu cihaz sayesinde hastalar büyük bir rahatlığa kavuşacaklar. Bu cihaz sayesinde ilk etapta beş ayrı dalda ameliyatlar yapılabilecek. Ve ilk ameliyat Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 Temmuz’da yapılacak.

Türkiye'nin çeşitli hastanelerinde görev yapan cerrahlar burada bu alanda eğitim görüp uzmanlaşacaklar. Eğitimler eylül ayından itibaren başlayacak. Robotik cerrahi konusunda uzmanlaşan cerrahlara, Sağlık Bakanlığı sertifikalarını verecek.

 

Türkiye'de Robotik Cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde:

 

Türkiye'de Robotik Cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde ilk kez 30 Temmuz Çarşamba günü yapılacak. Şu ana kadar sadece İstanbul'da özel bir hastanede yapılan robotik cerrahı ameliyatlar, bundan sonra Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de gerçekleştirilecek. robotik cerrahi uygulamasının ilk ameliyatı prostat kanserli bir hastaya Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ tarafından yapılacak.

Türkiye'de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor:

 

Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde başarı ile kullanılan robotik cerrahi yöntemi bundan böyle ülkemizde de uygulanacak. İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen cihaz sayesinde, 5 ayrı dalda kansız, neştersiz ameliyat yapılabilecek. İşte hastalar açısından büyük kolaylık sağlayacak cihazın ayrıntıları...

Sağlık alanında yaşanan değişim meyvelerini veriyor. Türkiye'de ilk kez bir Devlet Hastanesi, robotik cerrahi ile tanıştı. Peki bu ne demek?

Prof. Dr. Eyüp Gümüş / Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu: Robotik cerrahi küçük delikten büyük ameliyat yapmak demek. Bir kere cerrah dokuyu 12 kat daha büyük görüyor. Biz ameliyatı daha doğru, daha etkin daha güvenilir yapıyoruz. Komplikasyon daha azalmış oluyor

Neşter yok, kesik yok, kan yok. Dünya'da başarı ile kullanılan bu cihaz sayesinde hastalar büyük bir rahatlığa kavuşacaklar. Bu cihaz sayesinde ilk etapta beş ayrı dalda ameliyatlar yapılabilecek. Ve ilk ameliyat Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 Temmuz'da yapılacak.

Türkiye'nin çeşitli hastanelerinde görev yapan cerrahlar burada bu alanda eğitim görüp uzmanlaşacaklar. Eğitimler eylül ayından itibaren başlayacak. Robotik cerrahi konusunda uzmanlaşan cerrahlara, Sağlık Bakanlığı sertifikalarını verecek. Robotik cerrahi ameliyatlar artık kamuda da yapılacak. Türkiye'de robotik cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde ilk kez 30 Temmuz Çarşamba günü yapılacak. Şu ana kadar sadece İstanbul'da özel bir hastanede yapılan robotik cerrahi ameliyatlar, bundan sonra Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de gerçekleştirilecek.

Robotik cerrahi uygulamasının ilk ameliyatı prostat kanserli bir hastaya Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Eyüp Gümüş tarafından yapılacak. AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan üroloji uzmanı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, robotik cerrahinin, ameliyatı batın açılmadan daha rafine anatomik halde yapmayı sağlayan, fazla ekibin ameliyata girmesini önleyen hem de enfeksiyon riskini ortadan kaldırarak, hastanın daha erken iyileşmesini sağlayan bir yöntem olduğunu söyledi.

Hastaneye 10-15 gün önce getirilen ve testleri tamamlanan robotun 4 enteraktif kolu bulunduğunu ve doktora 3 boyutlu görüş imkânı sağladığını anlatan Gümüş, robotun kollarının açtığı 1-1,5 santimetrelik deliklerden içeriye yerleştirildiğini ve cerrahın “konsol” denilen üniteye oturur şekilde kolları kumanda ederek ameliyatı gerçekleştirdiğini anlattı.

Robotun kollarında makas, damar yakıcı sistemler gibi üst düzey teknolojik sistemler bulunduğunu dile getiren Gümüş, “Sonuçta küçücük delikten büyük bir ameliyat yapılmış oluyor” dedi. Prof. Dr. Gümüş, robotik cerrahinin özellikle prostat, böbrek, böbrek üstü kanserlerinde gibi hemen hemen ürolojinin birçok ameliyatında, jinekolojide rahim ve ov Lübnanlı Doktor Prof. Dr. Cihat Kavouk er kanserlerinde yaygın olarak kullanıldığını ve yine kadınlarda idrar kesesi sarkmalarında da uygulandığını, robot normalden daha büyük gösterdiği için kanserli dokunun çıkartılmasında büyük kolaylık sağladığını bildirdi.

 

“DOKTOR VE HEMŞİRELERİMİZ EĞİTİMLERİNİ ALDILAR”

ABD'de de prostat kanserlerinin yüzde 85'inin robotik yöntemle yapıldığını ifade eden Gümüş, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Robotik cerrahi ameliyatların yapılabilmesi için hastanemize bir robot alındı. Bu, şu anda hiçbir devlet ve üniversite hastanesinde yok. Doktor ve hemşirelerimiz bunun eğitimlerini aldılar. İlk ameliyatlar üroloji ve jinekolojide başlayacak. İlk ameliyatımız 30 Temmuzda prostat kanseri olan bir hastaya yapılacak. Ameliyatı ben gerçekleştireceğim. İlk ameliyatımızda yanımızda ABD Cleveland Klinik'ten Robotik Cerrahi Bölüm Başkanı Lübnanlı Doktor Prof. Dr. Cihat Kavouk eşlik edecek. Kendisi bugüne kadar 400 civarında robotik prostat kanseri ameliyatı yapmış.”

ABD'de bu ameliyatların yaklaşık 30 bin dolara yapıldığına dikkat çeken Gümüş, sosyal güvencesi olan bir hastaya robotik cerrahi ameliyat farkının 2 bin YTL civarında olduğunu, ancak ileride bu farkın alınmayabileceğini vurguladı.

Gümüş, robotik cerrahinin dünyada son 6 yıldır yapıldığını, bu cihazdan ABD'de 500, Yunanistan'da 12, Bulgaristan'da 1 ve Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi'nde 1 adet bulunduğunu kaydetti.

Gümüş “Bu cerrahinin avantajı, belki ileride tele cerrahi dediğimiz şehirlerarası ameliyatlara da olanak sağlayacak. Biz buradan Ankara'daki bir hastayı ameliyat edebileceğiz. Bu robotun 4 kolu hastaya yerleştirilecek, konsol burada olacak, on-line görüntüyü alarak ameliyatı uzaktan yönetebileceğiz” şeklinde konuştu.

Robotik cerrahi yönteminin NASA'da özellikle astronotlar için, yani yeryüzü ile uzay arasında ilişki kurmak için geliştirildiğini, daha sonra bu teknolojinin tıpta uygulanabilirliğinin anlaşıldığını anlatan Gümüş, ABD'nin şu anda uzak ameliyatlara onay vermediğini, ancak bunun üzerinde çalışıldığını söyledi.

 
 
 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin