SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Anestezi ve Reanimasyon
TARİHÇE

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği 2007 yılında Doç.Dr. Nurten BAKAN yönetiminde faaliyet göstermeye başlamıştır.Günümüzde, onbir ameliyat odasında aylık ortalama 850 cerrahi girişim gerçekleştirilmektedir.Cerrahi girişim sonrası ve diğer kliniklerde yakın izlem ve tedavi gerektiren hastaların kabul edildiği 2009 ve 2015 yıllarında açılan 3. basamak toplam 19 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.

KLİNİĞİMİZİN UĞRAŞI ALANLARI
Kliniğimizin uzmanları genel olarak;ameliyathane,(merkez,göz ) iki erişkin yoğun bakım ünitesi ,anestezi polikliniği ve endoskopi ünitesinde  çalışmaktadırlar.Ayrıca yeni açılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Ameliyathanesi de açılmıştır.


Anestezi polikliniği
Bu polikliniğimizde bulunan anestezi doktorumuz,polikliniğe ameliyat randevusu alarak başvuran hastaların;klinik durumlarını  ve risk faktörlerini belirleyip,gerekli konsültasyonları yaparak,uygun laboratuar tetkiklerinin istenmesi sağlarlar.Hastaların ameliyat öncesi tamamlanır .

Ameliyathane

Daha önce anestezi polikliniğinde belirlenen hastalarla  acil cerrahi girişim gerektiren hastalara bölgesel ve genel anestezi yöntemleri uygulanmaktadır.  

Yoğun bakım ünitesi
19 yataklı ünitelerde cerrahi sonrası  anestezi ya da cerrahi komplikasyonlar nedeni ile yakından izlenmesi gereken hastalar ve acil servis ve diğer kliniklerde yoğun bakım takibi gereken hastalar izlenmekte ve tedavi edilmektedir.Yoğun bakım ünitesinde üst düzey monitör ve cihazlar bulunmakta olup, Uzman doktorlarımız ,Asistan Doktorlarımız, tecrübeli yoğunbakım hemşireleri ve personelleri çalışmaktadır. 
  

Anesteziyoloji ve Reanimasyon eğitiminin gerektirdiği görev ve sorumluluklar

Hastanın anestezi uygulaması öncesinde klinik durumunun belirlenerek anestezi yönteminin saptanması, hastanın anestezi yöntemi hakkında bilgilendirilerek,anestezi uygulanması sırasında  organ ve sistem fonksiyonlarının uygun koşullarda sürdürülmesi ve anestezi uygulaması sırasında ve sonrasında hastanın ağrı duymasını engellenmesi ve giderilmesidir.Hastanemizin Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması sebebiyle hastanemizde kliniğimizde bulunan  asistan hekimlerimize yönelik  genel cerrahi,  laparoskopik cerrahi, robotik cerrahi,genitoüriner ve sistoskopik cerrahi,kulak boğaz burun cerrahi girişimleri,obstetrik ve jinekolojik girişimler,beyin ve sinir cerrahi girişimleri,ortopedik cerrahi girişimler,oftalmik cerrahi girişimlerde uygulanacak anestezi yöntemleri,yoğun bakım ünitesinde hasta takibi için gerekli olan tıbbi bilgiler konusunda pratik ve teorik eğitim programları bulunmaktadır.

Ameliyat olacak hastalarımızın dikkatine

Hastalarımız ameliyattan önce doktorlarımızca iki kez görülmekte ilkinde poliklinikte değerlendirilen hasta ikinci kez ameliyattan bir gün önce yatağında görülerek ameliyata hazırlanmaktadır.Bunun için yapılan tetkik ve tedaviler incelenir, hastanın genel durumu değerlendirilir.Gerekirse heyecanınızı azaltan, rahatlatıcı veya anestezi uygulamasını kolaylaştıran ilaçlar verilir.

Lütfen

*Erişkin hastalar ameliyattan 6-8 saat önce,Çocuk hastalar 3- 6 saat önce hiçbirşey yemeyiniz ve içmeyiniz. Ameliyata aç olarak geliniz.

*Ameliyat olacağınız günden bir gün önce mutlaka vücut temizliğinizi yapınız.

*Ameliyat sabahında mutlaka traş olunuz.Dişlerinizi fırçalayınız, diş protezlerinizi çıkarınız.

*Ameliyat sabahında gözlük, saat, yüzük ve benzeri takılar ile metal eşyalarınız ve tırnaklarınızdaki ojeleri çıkartınız.     

İdari ve Eğitim Sorumlusu

DOÇ.DR.

NURTEN AKPOLAT BAKAN

Uzman Doktorlarımız

UZ.DR.   HALİME AKÇA
UZ.DR.  SEMRA VATAN YANIK
UZ.DR.  MEHMET SALİM AKDEMİR
UZ.DR.  İPEK ERUS
UZ.DR.   ZERRİN DEMİR
UZ.DR.  RUKEN SARIKAYA
UZ.DR.  SULTAN KAHRAMAN
UZ.DR.  AHU BAYSAL ÇİTİL
UZ.DR.  PINAR YILDIRIM ÖZKAN
UZ.DR.  ANIL MARŞAN
UZ.DR.  FATİH TOPTAN
UZ.DR.  BİRSEN YİĞİT ARSLAN
UZ.DR.  MUSTAFA DENİZ DİNKÇİ
UZ.DR.  SEMRA UĞUR
UZ.DR.  AYŞE DUYGU KAVAS
UZ.DR.  EBRU TARIKCI KILIÇ
UZ.DR.  ZELİN TOPAÇ DOĞAN
UZ.DR.
 NİLÜFER ŞİMŞEK KIYANÇİÇEK
UZ.DR.  GÜLŞEN BULUT KAYA
UZ.DR.  PINAR YONCA YANLI ESİN
UZ.DR.   ŞENAY GÖKSU TOMRUK
UZ.DR.  MEHMET ERDEM AKÇAY
UZ.DR.  GÜLŞAH  KARAÖREN

 

 Asistan Doktorlarımız

ASİST.DR. YUSUF DEMİR
ASİST.DR. SELÇUK DERİNÖZ
ASİST.DR. SEHER DEMİROK
ASİST.DR. KEREM HÜSEYİNOĞLU
ASİST.DR. SİNEM KESKİN
ASİST.DR. ÜMMÜ GÖKALP
ASİST.DR. İREM GÜRBÜZ
ASİST.DR. EGEMEN ATAĞ
ASİST.DR. SELDA ÇELİK İLHAN
ASİST.DR. AYŞE ÇALIŞ
ASİST.DR. NECMİ ONUR TAŞTAN


Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin