SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Robotik Cerrahi
Neşter Yok, Kesik Yok, Kan Yok

http://www.ueh.gov.tr/web/documents/pictures/110600.jpg

Sağlıkta büyük yenilik !

Türkiye'de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde başarı ile kullanılan robotik cerrahi yöntemi ülkemizde de İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen cihaz sayesinde, 5 ayrı dalda kansız, neştersiz ameliyat yapılabilmekte. İşte hastalar açısından büyük kolaylık sağlayacak cihazın ayrıntıları...

Sağlık alanında yaşanan değişim meyvelerini veriyor. Türkiye'de ilk kez bir Devlet Hastanesi, robotik cerrahi ile tanıştı. Peki bu ne demek?

Prof. Dr. Eyüp Gümüş / Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu: Robotik cerrahi küçük delikten büyük ameliyat yapmak demek. Bir kere cerrah dokuyu 12 kat daha büyük görüyor. Biz ameliyatı daha doğru, daha etkin daha güvenilir yapıyoruz. Komplikasyon daha azalmış oluyor

Neşter yok, kesik yok, kan yok. Dünya'da başarı ile kullanılan bu cihaz sayesinde hastalar büyük bir rahatlığa kavuştular.

Robotik Cerrahi Temmuz 2010 yılından itibaren; Eğitimleri de eylül 2010 yılından itibaren hastanemizde devam etmektedir. Robotik cerrahi konusunda uzmanlaşan cerrahlara, Sağlık Bakanlığı sertifikalarını verecektir.

 

Türkiye'de Robotik Cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde:

Türkiye'de Robotik Cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde ilk kez Ümraniye Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde başladı.

Türkiye'de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor:

Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde başarı ile kullanılan robotik cerrahi yöntemi İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen cihaz sayesinde, 5 ayrı dalda kansız, neştersiz ameliyat yapmaktadır. İşte hastalar açısından büyük kolaylık sağlayacak cihazın ayrıntıları...

Robotik cerrahi uygulamasının ilk ameliyatı hastanemiz de prostat kanserli bir hastaya Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Eyüp Gümüş tarafından yapıldı. AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan üroloji uzmanı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, robotik cerrahinin, ameliyatı batın açılmadan daha rafine anatomik halde yapmayı sağlayan, fazla ekibin ameliyata girmesini önleyen hem de enfeksiyon riskini ortadan kaldırarak, hastanın daha erken iyileşmesini sağlayan bir yöntem olduğunu söyledi.Robotun 4 enteraktif kolu bulunduğunu ve doktora 3 boyutlu görüş imkânı sağladığını  robotun kollarının açtığı 1-1,5 santimetrelik deliklerden içeriye yerleştirildiğini ve cerrahın “konsol” denilen üniteye oturur şekilde kolları kumanda ederek ameliyatı gerçekleştirdiğini anlattı..Robotik cerrahinin özellikle prostat, böbrek, böbrek üstü kanserlerinde  hemen hemen ürolojinin birçok ameliyatında, jinekolojide rahim, ovum kanserlerinde g yaygın olarak kullanıldığını ve yine kadınlarda idrar kesesi sarkmalarında da uygulandığını, robot normalden daha büyük gösterdiği için kanserli dokunun çıkartılmasında büyük kolaylık sağladığını bildirdi.

Hastanemiz de 2010 yılı Temmuz ayından beri Üroloji, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Kulak Burun Boğaz Kliniklerince toplamda 1100 robot ile hasta ameliyat edilmiştir.

 

 

 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin