SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Acil
Acil Tıp Kliniği ve Acil Servis

 

80’ li yılların ortalarında özellikle de trafik kazazedelerine yönelik gezici ambulans ekipleriyle başlayıp, 077 Hızır Acil Servis sistemi ile devam eden organizasyonlar, günümüz Acil Sağlık Hizmetleri anlayışının temellerini oluşturmuştur. 

İlk Acil Tıp Ana Bilim Dalının 1970 yılında Amerika’ da Cincinatti Üniversitesinde kurulmasından tam 23 yıl sonra, 1993 yılında yayınlanan resmi gazete ile Türk Tıp Klinik branşları arasına, bu branş da girmiştir. Başlangıçta “İlk ve Acil Yardım” adı ile anılan bu branş, sonraları “Acil Tıp” adıyla anılmaya başlanmıştır.

Kuruluşu 2002 yılına dayanan hastanemizin, bünyesinde yer alan Acil servisimiz 30.08.2011 tarihi itibariyle Acil Tıp Kliniği olarak tescil edilmiş olup, ortalama 2.7 milyonluk bir nüfus bölgesine hizmet vermektedir.  2016 yılı itibariyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayan kurumumuzdaki bir çok klinik branştan biri olan Acil Tıp Kliniğinin temel amacı; kaliteli tıbbı hizmet sunma  yanında, iyi birer akademisyen  yetiştirmektir. İdari ve Eğitim sorumluluğu, Doç. Dr. Serkan Emre Eroğlu tarafından yürütülen Acil Tıp Kliniği kadrosunda 13’ü Acil Tıp Uzmanı toplam 31 Acil Tıp hekimi bulunmaktadır. Kadromuzda yer alan hekimlerimiz;

İdari ve Eğitim Sorumlusu

Doç. Dr. Serkan Emre Eroğlu

Uzman Doktorlarımız 

 

UZ.DR. HAMİDE ALP
UZ.DR. BARIŞ ALPER
UZ.DR. CAN ÖZEN
UZ.DR. ERHAN ALTUNBAŞ
UZ.DR. GÖKHAN İŞAT
UZ.DR. KAMİL KOKULU
UZ.DR. ÖZLEM GİRİTLİ
UZ.DR. HATİCE ŞEYMA AKÇA
UZ.DR. GÖKHAN AKSEL
UZ.DR. SERDAR ÖZDEMİR
UZ.DR. İSMAİL ATİK
UZ.DR. CAHİT YILMAZ

 

Asistan Doktorlarımız 

ASİST.DR. SÜMEYRA ACAR
ASİST.DR. İBRAHİM HALİL ERKAL ÇETİN
ASİST.DR. İBRAHİM ALTUNOK
ASİST.DR. SELMA ATAY
ASİST.DR. MİNE KAYACI
ASİST.DR. BERRA KALKAVAN
ASİST.DR. MUSTAFA VARLIK
ASİST.DR. ÜMRE KESKİN
ASİST.DR. BİLGE KAĞAN SEKTİOĞLU
ASİST.DR. BENSU PİŞİRİCİ
ASİST.DR. BÜŞRA İHTİYAR
ASİST.DR. GİZEM ÖZER
ASİST.DR. MEHMET MUZAFFER İSLAM
ASİST.DR. HAYRULLAH YÖNAK
ASİST.DR. RIZA GÜCAL
ASİST.DR. MURAD YUNUSOV
ASİST.DR. CELİL ALKAN
ASİST.DR. DENİZ TENGEREK

            Ocak 2016 itibariyle Eğitim sorumlusu olarak görevlendirilen Doç. Dr. Serkan Emre Eroğlu gözetiminde yürütülen eğitim programı 7/24 olarak tasarlanmış olup, klasik eğitim kalıplarından uzak; yenilikçi ve yaratıcı olma iddiasındadır. Bu amaçla, “Komite” şeklinde biçimlendirilmiş klasik ders saatleri yanında, yürütülen diğer eğitsel faaliyetler;  Acil Tıp Kliniği ve Eğitim Anlayışı

 1. Vaka tartışmaları,
 2. Tıbbi literatür günleri,
 3. Mesai saatleri dışına yapılandırılan yayın klüpleri,
 4. Serbest kürsü ve Komisyon çalışmaları
  1. Acil Servis Yönetimi ve Mevzuat’ ı Komisyonu
  2. Akademik planlama ve İleri Eğitim modelleri Komisyonu
  3. Sosyal faaliyetler ve Organizasyon yönetimi Komisyonu
 5. Ümraniye Sürekli Tıp eğitimi Akademik Toplantıları (ÜSTAT)
  1. ÜSTAT Oryantasyon Kursu
  2. ÜSTAT Vaka Simulasyonları
  3. ÜSTAT çalıştayları
  4. ÜSTAT pecha-kucha geceleri

İleriki dönemde çeşitliliğinin ve araçlarının genişlemesi planlanan Klinik içi eğitsel faaliyetlere ek olarak; Eğitimin ve Acil Tıbbın temsil edileceği her organizasyona katılım sağlama amacımız da devam ettirilecektir.

Acil Tıp Kliniği ve Acil Servis işleyişi

            Kliniğimize ait Acil Servisimiz, müracaat eden hastaların gerekli tıbbi müdahaleyi; aldıkları triyaj kategorisi çerçevesinde, zamanında ve eksiksiz olarak almasını hedefleyen 24 saat kesintisiz acil hizmeti veren bir servistir.

Coğrafi konumu ve yakın çevrede başka bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmamasının da etkisiyle, hastanemize olan başvurulara ait hasta çeşitliliği ve sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak Acil servisimize başvuran hasta sayısı da günden güne artmış ve artmaya da devam etmektedir. Öyle ki, yıllık hasta sayısı 2007 yılında 220.000, 2009 da 420.000 ve nihayet 2015 yılında 509.000 Acil Servis hasta bakısı gerçekleştirilmiştir.

Acil Servisimiz, kendisinin verimli çalışmasını sağlayan ve 24 saat esasına göre çalışan destek bölümleri ile birlikte -1. Kat’ da yer almakta olup, her birim kendi alanında deneyimli tıbbi kadro ile hizmet vermektedir.   Acil Servis bünyesinde yer alan başlıca bakı alanları: Acil Servis Triaj  Alanı, Yeşil Alan Poliklinikleri, Sarı Muayene Alanı, Kritik Bakı Alanı ve Yakın Gözlem Alanı, Travma Muayene ve Müdahale Alanı, Acil Servis Gözlem Alanı olup; bu ve bu alanların destek bölümlerinde yaklaşık 50 doktor, 80 hemşire, 54 diğer sağlık personeli ve 17 veri giriş personeli çalışmaktadır.

            Kliniğimiz, Acil Servise başvuran her hastanın en uygun ve en hızlı tedaviyi güncel ve bilimsel kılavuzlara uygun olarak alması için çalışmalarına devam edecektir.

 

                                                                                                          Doç. Dr. Serkan Emre Eroğlu

 Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu

 

 

 

 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin